Sklep dla ceramików
Glina, szkliwa, piece, koła
ul. Kleczewska 52 Warszawa
www.ceramiq.pl/

Zamów szkliwa ceramiczne
Terracolor, Welte - szybka dostawa
Internetowy sklep dla ceramików
www.ceramiq.pl/Szkliwa

Piec do wypału ceramiki
poj. 15 - 150 l, holenderski "Keramikos"
sterowany elektronicznie ceny od 2599 zł
www.ceramiq.pl/Piece

Koło garncarskie Venco
Elektryczne, profesjonalne, ciche
za 6838 zł - dostawa 48h
www.ceramiq.pl/Kolo_venco

Stara ceramika chińska, echo klasyki kręgu śródziemnomorskiego i Dalekiego Wschodu

W zasadzie niemal wszystkie dotychczasowe cykle są kontynuowane. Artystka rozwija nadal formy ogrodowe. Obok Słupów i Mis powstają duże Donice o pięknych odcieniach terakoty, matowe lub opalizujące, o barwach błyszczącej miedzi lub w jasnych, pastelowych kolorach, o szkliwach redukcyjnych z efektami krystalicznych lśnień. Nowe są Stoły, piękne i oryginalne, które łączą funkcjonalność z formą niemal organiczną, niejednokrotnie robią wrażenie układu kamieni lub grzyba wyrastającego w sposób naturalny z podłoża, co podkreśla gruba faktura szamotu i jasne barwy gliny po wypaleniu. Czasem w blaty stołów włączone są elementy mozaiki z płytek ceramicznych lub grube, fakturalne akcenty podkreślone bielą, stanowiące pewien regularny, zamknięty układ w swobodnym kształcie całości.

Artystka tworzy też od pewnego czasu bardzo niezwykłe formy, które mogą być miniaturową esencją wielu jej poszukiwań - cykl małych "Kamieni"- pięknych klejnotów, będących syntezą formy bliskiej naturze i wyrafinowanego piękna szkliw. Te "Kamienie" w symboliczny niemal sposób wyrażają zarówno charakter i możliwości tworzywa, jak i istotę twórczości Krystyny Cybińskiej. W dziełach artystki piękno czystej formy, opartej na klasycznych niemal harmoniach, łączy się z pięknem rozumianej szerzej: subtelnością, wyrafinowaniem - w proporcjach idealnie wyważonych. Czuje się echo klasyki, zarówno kręgu śródziemnomorskiego, jak i Dalekiego Wschodu (stara ceramika chińska). Cybińska nie mnoży środków wyrazu, ale eliminuje do najistotniejszych - działa tylko formą i powierzchnią. W jej dziełach nie ma agresywnej ekspresji - ale jest siła i pewność, nie detali dekoracyjnych - ale zawarte jest piękno o dużej sile działania, nie ma realizmu dosłownego - ale mają one charakter bliski naturze. Rozgrywa swoje dzieła w muzycznym tempie adagio. Uważny obserwator twórczości Cybińskiej dostrzeże, jej dużą wiedzę o ceramice dawnej i współczesnej, doskonałe znajomość tworzywa i to, jak znakomicie potrafi tę wiedze wykorzystać w sposób na wskroś nowoczesny, oryginalny i indywidualny.

poprzednia strona 7 z 77 następna strona

Skocz do strony: nr 1 , nr 2 , nr 3 , nr 4 , nr 5 , nr 6 , nr 7 , nr 8 , nr 9 , nr 10 , nr 11 , nr 12 , nr 13 , nr 14 , nr 15 , nr 16 , nr 17 , nr 18 , nr 19 , nr 20 , nr 21 , nr 22 , nr 23 , nr 24 , nr 25 , nr 26 , nr 27 , nr 28 ,