Sklep dla ceramików Glina, szkliwa, piece, koła ul. Kleczewska 52 Warszawa www.ceramiq.pl/ |
Zamów szkliwa ceramiczne Terracolor, Welte - szybka dostawa Internetowy sklep dla ceramików www.ceramiq.pl/Szkliwa |
Piec do wypału ceramiki poj. 15 - 150 l, holenderski "Keramikos" sterowany elektronicznie ceny od 2599 zł www.ceramiq.pl/Piece |
Koło garncarskie Venco Elektryczne, profesjonalne, ciche za 6838 zł - dostawa 48h www.ceramiq.pl/Kolo_venco |
Rzeźby w formie stożków lub piramid
I chociaż sztuka Alicji wydaje się tak subtelna jak zasuszony liść, który kruszy się pod dotknięciem palców, to nie o kruchość tu jednak, nie o znikomość chodzi, lecz o delikatność i czułość zachowaną w ceramicznych formach i o siłę wyrażoną poprzez trwanie. Nawet wówczas gdy melancholia ustępuje żywiołom: gdy fale rozbijają się o brzeg, gdy deszcz żłobi wzgórza, wiatr szarga liśćmi - nawet wówczas w ceramice Schefferskiej fale w końcu przybierają łagodne formy, a kropelki deszczu delikatnie odciskają swój ślad na wzniesieniach." 15
Silne związki z naturą odnajdujemy w metaforycznej sztuce Marii Lachur. Autorka skupiona jest na intymnym przeżywaniu świata, jej prace mają jakiś nieuchwytny nastrój. Są to rzeźby przeważnie w formie stożków lub piramid najeżonych sterczynami. Symbolizują otaczający nas świat, piękny i tajemniczy, w którym akt stworzenia ilustruje odcisk dłoni na glinie. Powstają również prace będące miniaturami większych założeń, przedstawiające fragmenty architektury (realizacje Gabriela Palowskiego) lub sceny figuralne (Czesława Wiącka , Władysława Garnika, Anny Malickiej -Zamorskiej, Pauliny Pokorny-Zięby).Charakterystyczna narracyjność tych przedstawień nie jest pozbawiona dozy humoru i groteski, które chronią je przed banałem.
W inny, groźny świat przyszłości wprowadzają nas rzeźby Stanisława Wiącka przedstawiające ludzi roboty bez twarzy , złożone z rur, skrępowane pasami jakby za chwilę miały ulec rozpadowi. Bardzo interesująca jest twórczość Grażyny Płocicy, którą zainspirował temat naczynia jako formy od zarania związanej z ceramiką. Bada ona wzajemne relacje brył i płaszczyzn, dąży do stworzenia iluzji poprzez deformację kształtu. Precyzja wykonania każdego detalu i piękne szkliwa o wyszukanej kolorystyce świadczą o perfekcji warsztatowej tej artystki. Jej naczynia-rzeźby to przedstawienia pełne fantazji, często o charakterze surrealistycznym.
Trwająca do tej pory symbioza ceramiki z rzeźbą została zakłócona w ostatnim okresie, kiedy artyści odchodząc od obróbki tradycyjnych materiałów, zaczęli coraz mniejszą wagę przywiązywać do manualnych zdolności. Obiekty wykonane z tandetnych materiałów lub z przedmiotów gotowych, są nietrwałe i szybko ulegają zniszczeniu. W ceramice dobry warsztat oparty na wiedzy i umiejętnościach artysty, jest niesłychanie istotny, ponieważ to on jest autorem tworzywa, w którym będzie pracował. W tej dyscyplinie ważne jest nie tylko rzemieślnicze mistrzostwo, ale również irracjonalny sens kreacji, fascynacja tworzywem zrodzonym z ziemi i ognia. Przykładem takiej postawy może być happening Przemysława Lasaka "Przemyślenie twórcze- wrzesień 1991" podczas którego wspólnie ze studentami formował glinę i wypalał ją na otwartej przestrzeni, w zmieniających się warunkach atmosferycznych. Było to szczególne misterium poświęcone procesowi tworzenia.
poprzednia strona 23 z 77 następna strona