Sklep dla ceramików
Glina, szkliwa, piece, koła
ul. Kleczewska 52 Warszawa
www.ceramiq.pl/

Zamów szkliwa ceramiczne
Terracolor, Welte - szybka dostawa
Internetowy sklep dla ceramików
www.ceramiq.pl/Szkliwa

Piec do wypału ceramiki
poj. 15 - 150 l, holenderski "Keramikos"
sterowany elektronicznie ceny od 2599 zł
www.ceramiq.pl/Piece

Koło garncarskie Venco
Elektryczne, profesjonalne, ciche
za 6838 zł - dostawa 48h
www.ceramiq.pl/Kolo_venco

Cichy głos sztuki

"Ceramiki Alicji Schefferskiej nie da się po prostu opisać i tak po prostu zinterpretować " te prace wymagają od nas czegoś więcej: "nastrojenia" - wyciszenia, by przesiąknąć tym klimatem, by złapać nić babiego lata, która zaprowadzi nas do samej istoty refleksji towarzyszącej powstawaniu prac. Bo cichy głos sztuki, która opowiadając o przemijaniu i zapomnieniu, czasami wydobywa z nas jak westchnienie słowa Izajasza: "Wszyscy więdniemy jak liście", czasami zaś próbując uwrażliwić nas na istotę wspomnienia i sens wspomnienia i sens zachowania w pamięci, mówi o tym, co trwa, co żyje dalej, choć zgodnie z prawami natury winno umrzeć.

Albowiem o ile w ceramice Schefferskiej każdy liść jest jak wspomnienie jesieni, to każdy "liść - koperta" może być pamięcią o kimś innym. Ta dialektyka stoi u podstaw artystycznych kreacji Schefferskiej - w jej wizjach liście przeobrażają się w liście- koperty; archetypiczne liście, które pod wpływem działania natury odnalazły kształt listu. Artystka nie próbuje powstrzymać przemijającego czasu, nie lamentuje nad nieuchronnością - raczej chroni przed unicestwieniem to co zgromadziła, zagarniając do swojej sztuki, i przeobraża, znajdując w tym wartości wspomnień, a może niewypowiedzianego słowa. Każdy liść Alicji Schefferskiej jest jak list - nie wiadomo do kogo wysłany, z treścią, której nie ma; jak sygnał, znak - oto jestem! W liściach kopertach nie ma jednak żadnego listu - one same w sobie są już przesłaniem, które może nigdy nie miało konkretnego adresata i nigdy nie zostało nadane. A może też są refleksją nad słowami, których wypowiedzieć nie można, nad ludźmi, po których zostało tylko wspomnienie, nad niezgodą na całkowite zapomnienie o tych, do których ciągle wraca pamięć. Być może dlatego w pracach autorki pojawia się "Kartoteka", która stanowi miejsce schronienia wszystkich wysłanych i niewysłanych listów, notatek, refleksji.

poprzednia strona 22 z 77 następna strona

Skocz do strony: nr 1 , nr 2 , nr 3 , nr 4 , nr 5 , nr 6 , nr 7 , nr 8 , nr 9 , nr 10 , nr 11 , nr 12 , nr 13 , nr 14 , nr 15 , nr 16 , nr 17 , nr 18 , nr 19 , nr 20 , nr 21 , nr 22 , nr 23 , nr 24 , nr 25 , nr 26 , nr 27 , nr 28 ,