Sklep dla ceramików Glina, szkliwa, piece, koła ul. Kleczewska 52 Warszawa www.ceramiq.pl/ |
Zamów szkliwa ceramiczne Terracolor, Welte - szybka dostawa Internetowy sklep dla ceramików www.ceramiq.pl/Szkliwa |
Piec do wypału ceramiki poj. 15 - 150 l, holenderski "Keramikos" sterowany elektronicznie ceny od 2599 zł www.ceramiq.pl/Piece |
Koło garncarskie Venco Elektryczne, profesjonalne, ciche za 6838 zł - dostawa 48h www.ceramiq.pl/Kolo_venco |
Kafli ceramicznych o wysmakowanych walorach graficznych
W latach 80 ceramika stawała się coraz bardziej kameralna. Skończył się czas pełnych rozmachu form plenerowych i płaskorzeźb utrzymanych w stylu malarstwa strukturalnego, w których szkliwo odgrywało rolę materii malarskiej. Znikła fascynacja pięknem tworzywa, które stanowiło nadrzędną wartość wielu wcześniejszych realizacji. Popularne stały się zestawy kafli ceramicznych o wysmakowanych walorach graficznych, bliskie abstrakcji geometrycznej (prace Moniki Biesek, Grzegorza Sitka, Krzysztofa Rusnarczyka)
Podkreślenie przez wielu artystów związki ze światem przyrody są łatwo czytelne. Przykładem mogą być miniaturowe płaskorzeźby, z odciśnięciami liści Anny Szefferskiej. Sztuka artystki posługuje się ograniczonym repertuarem środków, podejmuje refleksje nad tak rozległym obszarem odczuć, impresji i obrazów. Dzieła Schefferskiej wyraźnie odsyłają do skojarzeń natury. Bo jakże inaczej postrzegać prace, z których wyłaniają się jesienne pejzaże i nastroje: liście-koperty, pączki liści już nacechowane porą roku, pagórki zroszone deszczem, morskie fale rozbijające się o brzeg, suche liście zgarnięte do kosza lub zaczepione o uliczną kratkę. Zafascynowana naturą, artystka najczęściej wykorzystuje motywy liści, które obrastają nie tylko w naturalne skojarzenia, lecz alegorycznie wchodzą w obszar niewypowiedzianych wprost relacji między ludźmi. Artystka nie chce powiedzieć nic ponad to, co mówi, nie prowadzi intelektualnej gry z odbiorcą, nie kokietuje go ukrytą ideą, ani też nie stara się uabstrakcyjnić swoich prac. Decydując się na naturalne środki i naturalną technikę, sama pozostaje w sztuce naturalna. Dlatego też jej ceramika jest jak szelest spadających liści, który współgra z szeptem sztuki. Liście stają się więc stawką w grze sztuki.
poprzednia strona 21 z 77 następna strona