Sklep dla ceramików Glina, szkliwa, piece, koła ul. Kleczewska 52 Warszawa www.ceramiq.pl/ |
Zamów szkliwa ceramiczne Terracolor, Welte - szybka dostawa Internetowy sklep dla ceramików www.ceramiq.pl/Szkliwa |
Piec do wypału ceramiki poj. 15 - 150 l, holenderski "Keramikos" sterowany elektronicznie ceny od 2599 zł www.ceramiq.pl/Piece |
Koło garncarskie Venco Elektryczne, profesjonalne, ciche za 6838 zł - dostawa 48h www.ceramiq.pl/Kolo_venco |
Julia Kotarbińska, artystka - Szkoła wrocławska
Szkoła wrocławska
We Wrocławiu początkowo pracował Mieczysław Pawełko, później Rudolf Krzywiec i Julia Kotarbińska. Udział tak doświadczonych ceramików w nauczaniu młodzieży wpłynął na szybki rozwój tego ośrodka. Przywiązywano tu wagę do warsztatowej jakości prac, prostoty form toczonych na kole garncarskim i techniki opracowywania szkliw. "Pierwsze prace absolwentów, późniejszych pedagogów - Rufina Kominka, Haliny Olech, Krystyny Cybińskiej i Ireny Lipskiej-Zworskiej, powstały pod wpływem indywidualności profesorów."
Dla Juli Kotarbińskiej ceramika była pasją życia. Projektowała przede wszystkim formy naczyniowe, toczone na kole garncarskim, odznaczające się klasycznymi proporcjami i wyszukanymi barwami szkliwa, które sama opracowywała, doskonale dobranymi do kształtu przedmiotu. Preferowała formy o miękkim profilu, wysmukłe, delikatne - były to zazwyczaj drobne wazony, czarki i butelki. Szczególnie upodobała sobie wszelkie odcienie szkliw turkusowych, a zwłaszcza charakterystyczne dla niej jasne craquele. Doskonałym przykładem stylu jej twórczości jest zestaw czerwonych butelek, za który otrzymała srebrny medal na międzynarodowej wystawie w Waszyngtonie w 1965 r. Rudolf Krzywiec poświęcił się badaniom technik malarskich stosowanych na antycznych, greckich naczyniach. Zestawiał gliny o różnej zawartości tlenków żelaza w wyniku czego otrzymywał kolory czerwono-czarne. W efekcie tych eksperymentów powstała seria prac w których w sposób twórczy wykorzystał osiągnięcia ceramiki greckiej. Otrzymał za nie złoty medal na międzynarodowej wystawie w Pradze w 1962 r. Obydwu artystów ceramików jako pedagogów charakteryzował kult dobrego rzemiosła i szacunek dla tworzywa.
"Miedzy Julią Kotarbińską a pierwszą zwłaszcza generacją absolwentów nawiązały się serdeczne, nacechowane wzajemnym zrozumieniem kontakty. Wiele też zawdzięczali jej Halina Olech, Krystyna Cybińska czy Rufin Kominek." Dla Rufina Kominka szczególnie ważna była zależność szkliwa od formy. W jego twórczości przeważają formy masywne, ciężkie w rozlicznych wariantach powtarzają się kształty walcowate lub obeliskowe z krótką szyją i płaskim szerokim kołnierzem. Artysta samodzielnie opracowywał eksperymentalnie szkliwa, osiągał wiele nowych efektów. Stosował często szkliwa redukcyjne, ciemnofioletowe z szarosrebrzystymi naciekami lub głębokimi nieregularnymi spękaniami, a także szkliwa matowe. "Jako jeden z nielicznych naszych ceramików zajmował się także szkliwami krystalicznymi o efektownych gwiezdnych wykwitach, tak cenionych przez artystów czasów secesji, którzy usiłowali nawet ten typ szkliw wprowadzić do seryjnej produkcji, między innymi w Kopenhadze i Sarreguemines, a które w kilkadziesiąt lat później nadal interesowały wybitnych ceramików, takich jak Otto Eckert czy Hans Lifka. Był Kominek również autorem licznych płyt o dekoracji reliefowej, którą często spotykamy na jego formach naczyniowych."
poprzednia strona 3 z 77 następna strona